MENU

Polska drużyna zdobywa złoto

European Nations Cup 2021

POLSKA DRUŻYNA DOMINUJE W EUROPEAN NATIONS CUP STIHL TIMBERSPORTS® 2021

Monachium, 7 sierpnia – niespełna 16-letni, Szymon Groenwald w znakomitym stylu ustanawia rekord świata w Singlebuck i zwycięża w kategorii junior w międzynarodowych zawodach EUROPEAN NATIONS CUP w sportowym cięciu i rąbaniu drewna STIHL TIMBERSPORTS®, Michał Dubicki wygrywa w kategorii PRO, a polska drużyna zdobywa złoty medal.

W zawodach European Nations Cup stanęli najlepsi i najbardziej utytułowani drwale z 9 europejskich krajów, takich jak Niemcy, Szwecja, Austria, Szwajcaria, Belgia, Holandia, Francja i Włochy. Każdą z drużyn reprezentowali 2 zawodnicy junior oraz 2 pro. Już rywalizacja zawodników rookie (poniżej 25 roku) przyniosła niesamowite rezultaty. Nasz reprezentant Szymon Groenwald nie dość, że zdeklasował wszystkich pozostałych bardziej doświadczonych zawodników, to jeszcze ustanowił rekord świata w konkurencji Single Buck uzyskując czas nieco ponad 12 sekund (12,28). Drugi reprezentant Mikołaj Groenwald zajął 6. miejsce. Bracia Groenwald wywalczyli tym samym prowadzenie w klasyfikacji zespołowej.

W drugiej części zawodów o tytuł najlepszego europejskiego zespołu do walki stanęli Michał Dubicki i Krystian Kaczmarek. Ich wytrwałość i świetne wyniki spowodowały, iż polski zespół ostatecznie zdobył złoty medal. Michał Dubicki ustanowił nowy rekord Europy w Underhand Chop i zajął 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Zawody rozegrane zostały na terenie znanego Motorworld w Monachium, ale ze względu na zagrożenie epidemiczne zawody odbyły się bez udziału publiczności, a fani mogli śledzić relację z zawodów na kanale DAZN oraz w mediach społecznościowych firmy STIHL.

Oprócz polskiej drużyny, na podium stanęli także reprezentanci Niemiec i Francji.

Czym jest STIHL TIMBERSPORTS®

STIHL TIMBERSPORTS® to międzynarodowa seria zawodów w sportowym cięciu i  rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej. Ten ekstremalny sport narodził się w Australii i Nowej Zelandii, a stamtąd trafił do Kanady i USA. W dniu dzisiejszym najlepsi zawodnicy rywalizują w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. W 2001 roku rywalizacja zawitała do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju zawody organizowane są wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.