MENU

Polak Mistrzem Świata Juniorów

Rotterdam 2023

SENSACYJNY PREZENT NA 18 URODZINY – SZYMON GROENWALD MISTRZEM ŚWIATA ROOKIE 2023

To był piątek pełen emocji dla polskich kibiców! W dniu swoich 18-tych urodzin – Szymon Groenwald ustanowił dwa rekordy świata i zdobył złoto!

09 czerwca 2023. Piękny słoneczny dzień w Rotterdamie, portowa otoczka, pływające za plecami zawodników statki, transportowce i motorówki, a na scenie emocje do samego końca. Tak wyglądały tegoroczne MŚ Rookie (zawodników poniżej 25. roku życia). Szymon Groenwald jechał do Holandii w roli faworyta do złota, ale mimo perfekcyjnej formy, którą pokazał choćby 20 maja w Sycowie, nie mógł być pewny medalu. – Poziom będzie bardzo wysoki. Mam jeszcze trzy tygodnie, żeby jeszcze poprawić pewne elementy i zgarnąć złoto – mówił w Sycowie 17-latek.

I słowa dotrzymał. W Rotterdamie nie miał sobie równych!  W pierwszym biegu ustalił rekord świata w konkurencji underhand chop (zawodnik stoi na leżącej kłodzie drewna o średnicy 30 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją uderzeniami siekiery). Szymon pobił rekord świata i z czasem 13.64 sekundy wygrał pierwszą konkurencję.

Euforia szybko jednak opadła, bo w drugiej konkurencji został zdyskwalifikowany i nie zdobył punktów. W kolejnych rundach nie było więc miejsca na pomyłkę.

Trzeci bieg to już popis Groenwalda. Stojącą kłodę w konkurencji Standing Block Chop rozłupał w 15.29 sekundy, czyli blisko dwie sekundy szybciej niż drugi w tym biegu Sam Bellamy. Natomiast prawdziwe fajerwerki, a właściwie wióry w wykonaniu naszego reprezentanta, nadeszły w kolejnej konkurencji. Single Buck (zawodnik odcina od kłody (o średnicy 40 cm) jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej) to rekord świata w mistrzowskim wykonaniu Szymona i czas 9.01 sekundy! W ostatnim starcie nasz mistrz tylko potwierdził dominację, wygrał czwartą z pięciu konkurencji i mógł cieszyć się z mistrzowskiego tytułu.

Trudno o lepszy prezent na 18 urodziny! – To coś niesamowitego. Ciężko pracowałem na ten sukces i cieszę się, że udało się wygrać – stwierdził szczęśliwy, pełnoletni Groenwald.

Na zdjęciach (od lewej): Szymon Groenwald (Polska), Curtis Bennett (Australia), Sam Bellamy (Nowa Zelandia), Podium

Rookie World Championship 2023 - Results ( pdf , 125 kb )